Vishay/BCcomponents MKP385511016JI02W0
MKP385511016JI02W0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385511016JI02W0
Brief Description
CAP FILM 1.1UF 5% 160VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385511016JI02W0.pdf
Availability of MKP385511016JI02W0
QUANTITY
MKP385511016JI02W0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385511016JI02W0
Internal Part NumberEIS-MKP385511016JI02W0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package500
Packaging*
Capacitance1.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385511016JI02W0
Related LinksMKP385511, MKP385511016JI02W0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385511016JI02W0 Details Description
Related parts for MKP385511016JI02W0
FACEPLATE 1 GANG OFFWHTE datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT 16-TSSOP datasheet.pdf
IC CLK DVR PLL FANOUT 32-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 180PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
SENSOR THERMOCOUPLE PT100 WTRPRF datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 3KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
IDT OPT D MALE 22AWG 30SAU 2CKT datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 50ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf