| Internal Part Number | EIS-MKP385512160JPI5T0 | |
| Mfg Application Notes | Soldering Guidelines Appl Note | |
| Standard Package | 63 | |
| Packaging | * | |
| Capacitance | 1.2µF | |
| Tolerance | ±5% | |
| Voltage Rating - AC | 550V | |
| Voltage Rating - DC | 1600V (1.6kV) | |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 110°C | |
| Mounting Type | * | |
| Package / Case | * | |
| Size / Dimension | * | |
| Height - Seated (Max) | * | |
| Termination | * | |
| Lead Spacing | * | |
| Applications | General Purpose | |
| Features | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | MKP385512160JPI5T0 | |
| Related Links | MKP385512, MKP385512160JPI5T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor | |
| 104313-3 | CONN HEADER LOPRO STR .100 16POS | datasheet.pdf | ||
 | 10-89-2101 | CONN HEADER 10POS .100 VERT GOLD | datasheet.pdf | |
 | S05K20 | VARISTOR 29.7V 100A DISC 5MM | datasheet.pdf | |
 | 20J75R | RES 75 OHM 10W 5% AXIAL | datasheet.pdf | |