Vishay/BCcomponents MKP385516085JPM2T0
MKP385516085JPM2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385516085JPM2T0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.6UF 5% 850VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385516085JPM2T0.pdf
Availability of MKP385516085JPM2T0
QUANTITY
MKP385516085JPM2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385516085JPM2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385516085JPM2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package125
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance1.6µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC850V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385516085JPM2T0
Related LinksMKP385516, MKP385516085JPM2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385516085JPM2T0 Details Description
Related parts for MKP385516085JPM2T0
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 2W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4.2A 40 MOHM TH datasheet.pdf
DISPLAY 565NM GRN ALPHANUM 0.8" datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CRYSTAL 24.00 MHZ 16.0PF SMD datasheet.pdf