Vishay/BCcomponents MKP385520100JPI2T0
MKP385520100JPI2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385520100JPI2T0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2UF 5% 1000VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385520100JPI2T0.pdf
Availability of MKP385520100JPI2T0
QUANTITY
MKP385520100JPI2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385520100JPI2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385520100JPI2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package91
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385520100JPI2T0
Related LinksMKP385520, MKP385520100JPI2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385520100JPI2T0 Details Description
Related parts for MKP385520100JPI2T0
BUZZER 12VDC 106DB 3-TERM CERAM datasheet.pdf
IC XFRMR DRIVER RS485 8-DIP datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W UMT6 datasheet.pdf
IC FPGA 182 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC VCXO 2.5V ACT HI/LO Z SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 100' datasheet.pdf
CAP FILM 0.00056UF 5% 1600VDC AX datasheet.pdf