Vishay/BCcomponents MKP385562100JYP2T0
MKP385562100JYP2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385562100JYP2T0
Brief Description
CAP FILM 6.2UF 5% 1000VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385562100JYP2T0.pdf
Availability of MKP385562100JYP2T0
QUANTITY
MKP385562100JYP2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385562100JYP2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385562100JYP2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package40
Packaging*
Capacitance6.2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385562100JYP2T0
Related LinksMKP385562, MKP385562100JYP2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385562100JYP2T0 Details Description
Related parts for MKP385562100JYP2T0
IC FILTER LOWPASS 5TH 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 10-DFN datasheet.pdf
SQUIB CONN FERRITE datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 110MA 30 OHM SMD datasheet.pdf
ANTENNA RP-SMA PCB FLEXIBLE datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 5MHZ TO99-8 datasheet.pdf