Vishay/BCcomponents MKP385611016JPI4T0
MKP385611016JPI4T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385611016JPI4T0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 11UF 5% 160VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385611016JPI4T0.pdf
Availability of MKP385611016JPI4T0
QUANTITY
MKP385611016JPI4T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385611016JPI4T0
Internal Part NumberEIS-MKP385611016JPI4T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package110
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance11µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385611016JPI4T0
Related LinksMKP385611, MKP385611016JPI4T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385611016JPI4T0 Details Description
Related parts for MKP385611016JPI4T0
CONN JACK STD INSUL HORIZ GREEN datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 100MA 8.5 OHM datasheet.pdf
PWR LED SOURCE 1W WM WHITE DIFF datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1W DO216 datasheet.pdf
IC TRANSCODER QUAD ADPCM 28DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 43POS THRUHL datasheet.pdf