Vishay/BCcomponents MKP385612025JPI2T0
MKP385612025JPI2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385612025JPI2T0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 12UF 5% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385612025JPI2T0.pdf
Availability of MKP385612025JPI2T0
QUANTITY
MKP385612025JPI2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385612025JPI2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385612025JPI2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package110
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance12µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385612025JPI2T0
Related LinksMKP385612, MKP385612025JPI2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385612025JPI2T0 Details Description
Related parts for MKP385612025JPI2T0
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC AXIAL datasheet.pdf
APPL KIT AND DIGI JUMPSTART KIT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 31POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 3W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf