Vishay/BCcomponents MKP385613040JPP2T0
MKP385613040JPP2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385613040JPP2T0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 13UF 5% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385613040JPP2T0.pdf
Availability of MKP385613040JPP2T0
QUANTITY
MKP385613040JPP2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385613040JPP2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385613040JPP2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package63
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance13µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385613040JPP2T0
Related LinksMKP385613, MKP385613040JPP2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385613040JPP2T0 Details Description
Related parts for MKP385613040JPP2T0
IC FLASH 512KBIT 55NS 32VSOP datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 12M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HAN USB MOD MALE FOR PATCH CORD datasheet.pdf
JOYSTICK HALL 3AXIS CONNECTOR datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
INS BNCM CABLE STKS P 50OHM 200C datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf