Vishay/BCcomponents MKP385614016JPP2T0
MKP385614016JPP2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385614016JPP2T0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 14UF 5% 160VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385614016JPP2T0.pdf
Availability of MKP385614016JPP2T0
QUANTITY
MKP385614016JPP2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385614016JPP2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385614016JPP2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package105
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance14µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385614016JPP2T0
Related LinksMKP385614, MKP385614016JPP2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385614016JPP2T0 Details Description
Related parts for MKP385614016JPP2T0
CAP CER 39PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT VOUT 10-DFN datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 13A PNL MNT datasheet.pdf
Connector Receptacle 51 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
KPT 3C 3#20 SKT PLUG datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
FILTER LINE CABLES datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf