Vishay/BCcomponents MKP385618040JYP5T0
MKP385618040JYP5T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385618040JYP5T0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 18UF 5% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385618040JYP5T0.pdf
Availability of MKP385618040JYP5T0
QUANTITY
MKP385618040JYP5T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385618040JYP5T0
Internal Part NumberEIS-MKP385618040JYP5T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package45
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance18µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385618040JYP5T0
Related LinksMKP385618, MKP385618040JYP5T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385618040JYP5T0 Details Description
Related parts for MKP385618040JYP5T0
IC Z8 DIG TV CTRLR OTP 44QFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 16A POWER56 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .102M 21POS datasheet.pdf
290 FT AB125 COPPER datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf