Vishay/BCcomponents MKP385622040JYP2T0
MKP385622040JYP2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385622040JYP2T0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 22UF 5% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385622040JYP2T0.pdf
Availability of MKP385622040JYP2T0
QUANTITY
MKP385622040JYP2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385622040JYP2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385622040JYP2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance22µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385622040JYP2T0
Related LinksMKP385622, MKP385622040JYP2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385622040JYP2T0 Details Description
Related parts for MKP385622040JYP2T0
025 PLUG HSG 2P datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 106.25MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf