Vicor Corporation PFM4914VB6M48D0C00
PFM4914VB6M48D0C00 picture photo
Mfg. Part Number
PFM4914VB6M48D0C00
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 400W
Datasheet Download
PFM4914VB6M48D0C00.pdf
Availability of PFM4914VB6M48D0C00
QUANTITY
PFM4914VB6M48D0C00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFM4914VB6M48D0C00
Internal Part NumberEIS-PFM4914VB6M48D0C00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesVIA PFM
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts)400W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency92%
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
FeaturesPFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.91" L x 1.40" W x 0.37" H (124.8mm x 35.5mm x 9.3mm)
Minimum Load Required-
Approvals-
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFM4914VB6M48D0C00
Related LinksPFM4914VB, PFM4914VB6M48D0C00 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
PFM4914VB6M48D0C00 Details Description
Related parts for PFM4914VB6M48D0C00
Crystal 33.8688MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SOJ, 2.85mm pitch datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
SWITCH REED MAG SMT 12-18AT 200V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 1808 datasheet.pdf
HEAVYCON ADAPTER PLATE FOR B24 datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH ADJ DL 10SON datasheet.pdf
IC CLOCK CK505 MOBILE 64QFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf