Vishay/BCcomponents MKP385624016JPM2T0
MKP385624016JPM2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385624016JPM2T0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 24UF 5% 160VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385624016JPM2T0.pdf
Availability of MKP385624016JPM2T0
QUANTITY
MKP385624016JPM2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385624016JPM2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385624016JPM2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package91
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance24µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385624016JPM2T0
Related LinksMKP385624, MKP385624016JPM2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385624016JPM2T0 Details Description
Related parts for MKP385624016JPM2T0
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
IC TXRX V.35 SINGL SUPPLY 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TEMP/VOLT DGL SENS SST 10MSOP datasheet.pdf
POWERWHITE LINEAR CW SP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1000V 1A SOD57 datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT PIN datasheet.pdf