Vishay/BCcomponents MKP385624040JYM5T0
MKP385624040JYM5T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385624040JYM5T0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 24UF 5% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385624040JYM5T0.pdf
Availability of MKP385624040JYM5T0
QUANTITY
MKP385624040JYM5T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385624040JYM5T0
Internal Part NumberEIS-MKP385624040JYM5T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance24µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385624040JYM5T0
Related LinksMKP385624, MKP385624040JYM5T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385624040JYM5T0 Details Description
Related parts for MKP385624040JYM5T0
CONN HEADER .100 DUAL R/A 70POS datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
CABLE 6COND 16AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR TPS54550 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
MOD ME 9210 16MB SDRAM 8MB FLASH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 9A WDSON-2 datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 5.2A 40 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 160POS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
D-SUB FILTER 15POS IP67 datasheet.pdf