Vishay/BCcomponents MKP385636016JPM4T0
MKP385636016JPM4T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385636016JPM4T0
Brief Description
CAP FILM 36UF 5% 160VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385636016JPM4T0.pdf
Availability of MKP385636016JPM4T0
QUANTITY
MKP385636016JPM4T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385636016JPM4T0
Internal Part NumberEIS-MKP385636016JPM4T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package63
Packaging*
Capacitance36µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385636016JPM4T0
Related LinksMKP385636, MKP385636016JPM4T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385636016JPM4T0 Details Description
Related parts for MKP385636016JPM4T0
IDC CABLE - MSR10K/MC10F/MCF10K datasheet.pdf
RES 4 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.18A 217 MOHM datasheet.pdf
CONN JACK 8POS FEMALE SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
CAP CER 47PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf