Vishay/BCcomponents MKP385639016JPP2T0
MKP385639016JPP2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385639016JPP2T0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 39UF 5% 160VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385639016JPP2T0.pdf
Availability of MKP385639016JPP2T0
QUANTITY
MKP385639016JPP2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385639016JPP2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385639016JPP2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package63
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance39µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385639016JPP2T0
Related LinksMKP385639, MKP385639016JPP2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385639016JPP2T0 Details Description
Related parts for MKP385639016JPP2T0
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SENSOR 100MM HALL GEAR TOOTH datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 6TMLF datasheet.pdf
WINDOW DEEP HINGE 28.19X20.14" datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.4 OHM 0804 datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
BUZZER 6-16VDC 2.9KHZ PANEL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
280UF 25V 12.5X26.5 105C RAD datasheet.pdf