Vishay/BCcomponents MKP385639016JPP2T0
MKP385639016JPP2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385639016JPP2T0
Brief Description
CAP FILM 39UF 5% 160VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385639016JPP2T0.pdf
Availability of MKP385639016JPP2T0
QUANTITY
MKP385639016JPP2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385639016JPP2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385639016JPP2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package63
Packaging*
Capacitance39µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385639016JPP2T0
Related LinksMKP385639, MKP385639016JPP2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385639016JPP2T0 Details Description
Related parts for MKP385639016JPP2T0
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS W/FLANGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V X5R 1206 datasheet.pdf
TRANSCEIVER RF 868MHZ NT SERIES datasheet.pdf
IC OSC VCXO 78.125MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
POWER XFMR CHASSIS MOUNT W/LEADS datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CTV 4C 4#8(TWIN) PIN J/N RECP datasheet.pdf
6800UF 10V 16X25 datasheet.pdf