Vishay/BCcomponents MKP385647025JYI2T0
MKP385647025JYI2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385647025JYI2T0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 47UF 5% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385647025JYI2T0.pdf
Availability of MKP385647025JYI2T0
QUANTITY
MKP385647025JYI2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385647025JYI2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385647025JYI2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package45
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance47µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385647025JYI2T0
Related LinksMKP385647, MKP385647025JYI2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385647025JYI2T0 Details Description
Related parts for MKP385647025JYI2T0
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 310MW SOD323F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 47M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf