Vishay/BCcomponents MKP386M510070JT5
MKP386M510070JT5 picture photo
Mfg. Part Number
MKP386M510070JT5
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
MKP 1UF 5% 700VDC DRAWING T5
Datasheet Download
MKP386M510070JT5.pdf
Availability of MKP386M510070JT5
QUANTITY
MKP386M510070JT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP386M510070JT5
Internal Part NumberEIS-MKP386M510070JT5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package48
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP386M Snubber
Packaging*
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC420V
Voltage Rating - DC700V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)7.5 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsSnubber
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP386M510070JT5
Related LinksMKP386M5, MKP386M510070JT5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP386M510070JT5 Details Description
Related parts for MKP386M510070JT5
SENSOR TEMP RESISTIVE TO-92 MINI datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 14PS VERT SHORT GOLD datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 55POS datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
KRIMPING DIE ATP-B-520-I2 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 39MM datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 88MA 5.8 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 62NH 100MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf