Vishay/BCcomponents MKP386M525125YT4
MKP386M525125YT4 picture photo
Mfg. Part Number
MKP386M525125YT4
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
MKP 2.5UF 5% 1250VDC DRAWING T4
Datasheet Download
MKP386M525125YT4.pdf
Availability of MKP386M525125YT4
QUANTITY
MKP386M525125YT4 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP386M525125YT4
Internal Part NumberEIS-MKP386M525125YT4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package55
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP386M Snubber
Packaging*
Capacitance2.5µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)5 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsSnubber
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP386M525125YT4
Related LinksMKP386M5, MKP386M525125YT4 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP386M525125YT4 Details Description
Related parts for MKP386M525125YT4
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CABLE MCX/MCX 18" RG-179 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 11MM HORIZ 12PPR datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 80MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf