| Internal Part Number | EIS-MKP386M525125YT6 | |
| Mfg Application Notes | Soldering Guidelines Appl Note | |
| Standard Package | 55 | |
| Packaging | * | |
| Capacitance | 2.5µF | |
| Tolerance | ±5% | |
| Voltage Rating - AC | 550V | |
| Voltage Rating - DC | 1250V (1.25kV) | |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 5 mOhm | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Mounting Type | * | |
| Package / Case | * | |
| Size / Dimension | * | |
| Height - Seated (Max) | * | |
| Termination | * | |
| Lead Spacing | * | |
| Applications | Snubber | |
| Features | Low ESR | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | MKP386M525125YT6 | |
| Related Links | MKP386M5, MKP386M525125YT6 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor | |
 | DB103 | RECTIFIER BRIDGE 1A 200V DB-1 | datasheet.pdf | |