Vishay/Dale RN55D2050FRE6
RN55D2050FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2050FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 205 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2050FRE6.pdf
Availability of RN55D2050FRE6
QUANTITY
RN55D2050FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2050FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D2050FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2050FRE6
Related LinksRN55D2, RN55D2050FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2050FRE6 Details Description
Related parts for RN55D2050FRE6
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 18-20AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
Connector Receptacle 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES 1.9M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 6A 125V datasheet.pdf
IC GATE L-MOS USV datasheet.pdf
POE GIGA MINIMC 2TX/SSBX-SM1310 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf