Vishay/BCcomponents MKP386M550070JT6
MKP386M550070JT6 picture photo
Mfg. Part Number
MKP386M550070JT6
Brief Description
MKP 5UF 5% 700VDC DRAWING T6
Datasheet Download
MKP386M550070JT6.pdf
Availability of MKP386M550070JT6
QUANTITY
MKP386M550070JT6 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP386M550070JT6
Internal Part NumberEIS-MKP386M550070JT6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package63
Packaging*
Capacitance5µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC420V
Voltage Rating - DC700V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP386M550070JT6
Related LinksMKP386M5, MKP386M550070JT6 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP386M550070JT6 Details Description
Related parts for MKP386M550070JT6
TRIMMER 500 OHM 0.3W TH datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 680K OHM 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 38UH 3A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf