Omron Automation & Safety MKS1TN-10 AC120
MKS1TN-10 AC120 picture photo
Mfg. Part Number
MKS1TN-10 AC120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 120V
Datasheet Download
MKS1TN-10 AC120.pdf
Availability of MKS1TN-10 AC120
QUANTITY
MKS1TN-10 AC120 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKS1TN-10 AC120
Internal Part NumberEIS-MKS1TN-10 AC120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMKS-X
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current19.3mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)15A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)96 VAC
Turn Off Voltage (Min)36 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
Coil Power2.3 VA
Coil Resistance1.13 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKS1TN-10 AC120
Related LinksMKS1TN-, MKS1TN-10 AC120 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MKS1TN-10 AC120 Details Description
Related parts for MKS1TN-10 AC120
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf