Omron Automation & Safety MKS1TN-10 AC230
MKS1TN-10 AC230 picture photo
Mfg. Part Number
MKS1TN-10 AC230
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 230V
Datasheet Download
MKS1TN-10 AC230.pdf
Availability of MKS1TN-10 AC230
QUANTITY
MKS1TN-10 AC230 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKS1TN-10 AC230
Internal Part NumberEIS-MKS1TN-10 AC230
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMKS-X
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current10mA
Coil Voltage230VAC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)15A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)184 VAC
Turn Off Voltage (Min)69 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
Coil Power2.3 VA
Coil Resistance4.25 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKS1TN-10 AC230
Related LinksMKS1TN-, MKS1TN-10 AC230 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MKS1TN-10 AC230 Details Description
Related parts for MKS1TN-10 AC230
RES SMD 931 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN FPC VERT 30POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
IC DAC 8 BIT MULTIPLYING 20-PLCC datasheet.pdf
IC RGSTRD DVR 3-ST 20BIT 56TSSOP datasheet.pdf
CONN DIMM DDRII 240POS VERT 30AU datasheet.pdf
FIBER ATTACH FOR DIA 1MM FIBER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT CP datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 770MA 300 MOHM TH datasheet.pdf
PCC W/SPECIAL LEAD datasheet.pdf
ENCLOSURE 24X24X6 NEMA 3R datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf