Omron Automation & Safety MKS1XTN-10 AC220
MKS1XTN-10 AC220 picture photo
Mfg. Part Number
MKS1XTN-10 AC220
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 220V
Datasheet Download
MKS1XTN-10 AC220.pdf
Availability of MKS1XTN-10 AC220
QUANTITY
MKS1XTN-10 AC220 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKS1XTN-10 AC220
Internal Part NumberEIS-MKS1XTN-10 AC220
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMKS-X
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current10.5mA
Coil Voltage220VAC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)176 VAC
Turn Off Voltage (Min)66 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
Coil Power2.3 VA
Coil Resistance3.55 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKS1XTN-10 AC220
Related LinksMKS1XTN-, MKS1XTN-10 AC220 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MKS1XTN-10 AC220 Details Description
Related parts for MKS1XTN-10 AC220
HEX STANDOFF 6-32 BRASS 1-3/8" datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LM2841YMK-ADJ datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SOD123F datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 102 TYPE D 31POS datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" GOLD datasheet.pdf