Vishay/BCcomponents MKT1813422066R
MKT1813422066R picture photo
Mfg. Part Number
MKT1813422066R
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 220NF 20% 63VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1813422066R.pdf
Availability of MKT1813422066R
QUANTITY
MKT1813422066R Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1813422066R
Internal Part NumberEIS-MKT1813422066R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT1813
Packaging*
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1813422066R
Related LinksMKT1813, MKT1813422066R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1813422066R Details Description
Related parts for MKT1813422066R
GROMMET EDGE SOLID PE BLACK datasheet.pdf
DEKAFIX FW 6.5 MKD 151-200 50/CD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 165CABGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS SKT datasheet.pdf
RES 15K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 7.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf