Vishay/BCcomponents MKT1813447065
MKT1813447065 picture photo
Mfg. Part Number
MKT1813447065
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 470NF 10% 63VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1813447065.pdf
Availability of MKT1813447065
QUANTITY
MKT1813447065 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1813447065
Internal Part NumberEIS-MKT1813447065
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT1813
Packaging*
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1813447065
Related LinksMKT181, MKT1813447065 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1813447065 Details Description
Related parts for MKT1813447065
RES SMD 845 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HOUSING 11POS 1.5MM W/RAMP datasheet.pdf
IC RMS/DC CONV PRECISION 16-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 4.5MH 1.25A 2.64 OHM datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD VOUT 10MSOP datasheet.pdf
IC FPGA 558 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.100 8 POS datasheet.pdf