Vishay/BCcomponents MKT1813568254
MKT1813568254 picture photo
Mfg. Part Number
MKT1813568254
Brief Description
CAP FILM 6.8UF 5% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1813568254.pdf
Availability of MKT1813568254
QUANTITY
MKT1813568254 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1813568254
Internal Part NumberEIS-MKT1813568254
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package500
Packaging*
Capacitance6.8µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1813568254
Related LinksMKT181, MKT1813568254 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1813568254 Details Description
Related parts for MKT1813568254
IC LATCH QUAD BISTABLE 16TSSOP datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 21.3 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 3A 67.5 OHM SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BUMPER SQUARE GRAY datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONN MAGJACK datasheet.pdf
HB-K.24.STO-VS.1.29 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf