Vishay/BCcomponents MKT1813610065R
MKT1813610065R picture photo
Mfg. Part Number
MKT1813610065R
Brief Description
CAP FILM 10UF 10% 63VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1813610065R.pdf
Availability of MKT1813610065R
QUANTITY
MKT1813610065R Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1813610065R
Internal Part NumberEIS-MKT1813610065R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT1813
Packaging*
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1813610065R
Related LinksMKT1813, MKT1813610065R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1813610065R Details Description
Related parts for MKT1813610065R
IDC CABLE - MSC50K/MC50F/X datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS 3.5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC SMB datasheet.pdf
Z-PACK SHLD.LOWER C datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
22MM IND CTRL 2ND SWITCH BLOCK datasheet.pdf