Vishay/BCcomponents MKT1817247256F
MKT1817247256F picture photo
Mfg. Part Number
MKT1817247256F
Brief Description
CAP FILM 4.7NF 20% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1817247256F.pdf
Availability of MKT1817247256F
QUANTITY
MKT1817247256F Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1817247256F
Internal Part NumberEIS-MKT1817247256F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT1817
Packaging*
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1817247256F
Related LinksMKT1817, MKT1817247256F Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1817247256F Details Description
Related parts for MKT1817247256F
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
OSC TCXO 622.08MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
Crystal 64.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 140MA 2.4 OHM SMD datasheet.pdf
RES 25 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf