Vishay/BCcomponents MKT1818410014W
MKT1818410014W picture photo
Mfg. Part Number
MKT1818410014W
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 100NF 5% 100VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1818410014W.pdf
Availability of MKT1818410014W
QUANTITY
MKT1818410014W Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1818410014W
Internal Part NumberEIS-MKT1818410014W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT1818
Packaging*
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1818410014W
Related LinksMKT1818, MKT1818410014W Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1818410014W Details Description
Related parts for MKT1818410014W
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 34POS datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 datasheet.pdf
MICRO 37POS SKT 12" YEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 870 OHM 1% 5W datasheet.pdf
SC-SMT3.81/11/180LF 3.2 GN BX datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf