Vishay/BCcomponents MKT1818433066G
MKT1818433066G picture photo
Mfg. Part Number
MKT1818433066G
Brief Description
CAP FILM 330NF 20% 63VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1818433066G.pdf
Availability of MKT1818433066G
QUANTITY
MKT1818433066G Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1818433066G
Internal Part NumberEIS-MKT1818433066G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT1818
Packaging*
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1818433066G
Related LinksMKT1818, MKT1818433066G Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1818433066G Details Description
Related parts for MKT1818433066G
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.090" datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 500A 32VAC/VDC 50PC datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 16V JB 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf