Vishay/BCcomponents MKT1820410405
MKT1820410405 picture photo
Mfg. Part Number
MKT1820410405
Brief Description
CAP FILM 100NF 10% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1820410405.pdf
Availability of MKT1820410405
QUANTITY
MKT1820410405 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1820410405
Internal Part NumberEIS-MKT1820410405
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package750
Packaging*
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1820410405
Related LinksMKT182, MKT1820410405 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1820410405 Details Description
Related parts for MKT1820410405
RES SMD 820 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 58POS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
ENCODER KIT 3CH 512CPR 4MM datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.22 UF 5% 1600VDC datasheet.pdf