Nichicon UHD0J151MDD1TD
UHD0J151MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UHD0J151MDD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UHD0J151MDD1TD.pdf
Availability of UHD0J151MDD1TD
QUANTITY
UHD0J151MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHD0J151MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UHD0J151MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current175mA
Impedance300 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHD0J151MDD1TD
Related LinksUHD0J15, UHD0J151MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UHD0J151MDD1TD Details Description
Related parts for UHD0J151MDD1TD
IC VOICE SWITCH SPKPHONE 28-SOIC datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN TRANSIST TO-3 4POS TIN datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 16A SOLDER datasheet.pdf
BOARD EVAL NCV8851 AUTO GRADE datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-36V datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN MAGJACK 6PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 66W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf