Vishay/BCcomponents MKT1820422065
MKT1820422065 picture photo
Mfg. Part Number
MKT1820422065
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 220NF 10% 63VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1820422065.pdf
Availability of MKT1820422065
QUANTITY
MKT1820422065 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1820422065
Internal Part NumberEIS-MKT1820422065
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT1820
Packaging*
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1820422065
Related LinksMKT182, MKT1820422065 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1820422065 Details Description
Related parts for MKT1820422065
CAP KEYSWITCH SQUARE RED datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 2CH 1MSPS 48LQFP datasheet.pdf
DSUB 25 F CRIMP G T DUSTCAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 75K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VHDM BP 8R 10C SHIELD ADV MATE datasheet.pdf
CAP POLYMER HYB 10UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 CLIP-ON BLK datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
HIPOT_BASE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf