Mag-LED Solutions ML-B40-UVQ-700T
ML-B40-UVQ-700T picture photo
Mfg. Part Number
ML-B40-UVQ-700T
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 19-59V 700MA
Datasheet Download
ML-B40-UVQ-700T.pdf
Availability of ML-B40-UVQ-700T
QUANTITY
ML-B40-UVQ-700T Order Process
Ship out your order
Specifications of ML-B40-UVQ-700T
Internal Part NumberEIS-ML-B40-UVQ-700T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1,600
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
Series-
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)120VAC
Voltage - Input (Max)277VAC
Voltage - Output19 ~ 59 V
Current - Output (Max)700mA
Power (Watts)40W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
DimmingAnalog
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP20
Operating Temperature-30°C ~ 60°C
Efficiency87%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension3.76" L x 2.81" W x 1.26" H (95.5mm x 71.4mm x 32.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalscULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ML-B40-UVQ-700T
Related LinksML-B40-, ML-B40-UVQ-700T Datasheet, Mag-LED Solutions Distributor
ML-B40-UVQ-700T Details Description
Related parts for ML-B40-UVQ-700T
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1.0' 0.50MM 6POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN IDC HEADER GOLD 3POS 24AWG datasheet.pdf
MINI MI II REC HSG ASSY 5CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 86 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RT ANGLE 1/4 PLUG . datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf