AVX Corporation ML03510R3AAT2A
ML03510R3AAT2A picture photo
Mfg. Part Number
ML03510R3AAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.30PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
ML03510R3AAT2A.pdf
Availability of ML03510R3AAT2A
QUANTITY
ML03510R3AAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of ML03510R3AAT2A
Internal Part NumberEIS-ML03510R3AAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMLO™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.30pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.84mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.029" (0.74mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ML03510R3AAT2A
Related LinksML03510, ML03510R3AAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
ML03510R3AAT2A Details Description
Related parts for ML03510R3AAT2A
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 4UF 5% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 56VWM 97.23VC AXIAL datasheet.pdf
BOARD REF ML610Q432 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
LED PANEL SNAP-IN GRN 563NM DIFF datasheet.pdf
PRESS IN PCAMP M (42+6) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
RELAY MOSFET SMT SPST 100V 100MA datasheet.pdf
PNL MNT 110V RED 5MM datasheet.pdf