Cree Inc. MLEAWT-A1-R250-0001E8
MLEAWT-A1-R250-0001E8 picture photo
Mfg. Part Number
MLEAWT-A1-R250-0001E8
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 4SMD
Datasheet Download
MLEAWT-A1-R250-0001E8.pdf
Availability of MLEAWT-A1-R250-0001E8
QUANTITY
MLEAWT-A1-R250-0001E8 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLEAWT-A1-R250-0001E8
Internal Part NumberEIS-MLEAWT-A1-R250-0001E8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductXLamp® ML-E LEDs
Standard Package250
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesXLamp® ML-E
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Warm
CCT (K)2700K (2500K ~ 2850K)
Flux @ 85°C, Current - Test34 lm
Flux @ 25°C, Current - Test38 lm (35 lm ~ 40 lm)
Current - Test150mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test79 lm/W
CRI (Color Rendering Index)80
Current - Max500mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, J-Lead Exposed Pad
Thermal Resistance of Package11°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLEAWT-A1-R250-0001E8
Related LinksMLEAWT-A1-, MLEAWT-A1-R250-0001E8 Datasheet, Cree Inc. Distributor
MLEAWT-A1-R250-0001E8 Details Description
Related parts for MLEAWT-A1-R250-0001E8
IC REG LDO 3.3V 1A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 7.5A 13 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT M23 datasheet.pdf