Cree Inc. MLEAWT-A1-R250-0001E8
MLEAWT-A1-R250-0001E8 picture photo
Mfg. Part Number
MLEAWT-A1-R250-0001E8
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 4SMD
Datasheet Download
MLEAWT-A1-R250-0001E8.pdf
Availability of MLEAWT-A1-R250-0001E8
QUANTITY
MLEAWT-A1-R250-0001E8 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLEAWT-A1-R250-0001E8
Internal Part NumberEIS-MLEAWT-A1-R250-0001E8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductXLamp® ML-E LEDs
Standard Package250
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesXLamp® ML-E
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Warm
CCT (K)2700K (2500K ~ 2850K)
Flux @ 85°C, Current - Test34 lm
Flux @ 25°C, Current - Test38 lm (35 lm ~ 40 lm)
Current - Test150mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test79 lm/W
CRI (Color Rendering Index)80
Current - Max500mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, J-Lead Exposed Pad
Thermal Resistance of Package11°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLEAWT-A1-R250-0001E8
Related LinksMLEAWT-A1-, MLEAWT-A1-R250-0001E8 Datasheet, Cree Inc. Distributor
MLEAWT-A1-R250-0001E8 Details Description
Related parts for MLEAWT-A1-R250-0001E8
CAP CER 1.5UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
ADM20S/AE20G/ADM20S datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LEAD ASSY DOUBLE MOLDED END 20MM datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 865MA 150 MOHM datasheet.pdf
RES 976K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 3A 160VDC datasheet.pdf