TDK Corporation MLF1608A1R0MTD25
MLF1608A1R0MTD25 picture photo
Mfg. Part Number
MLF1608A1R0MTD25
Brief Description
FIXED IND 1UH 50MA 500 MOHM SMD
Datasheet Download
MLF1608A1R0MTD25.pdf
Availability of MLF1608A1R0MTD25
QUANTITY
MLF1608A1R0MTD25 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLF1608A1R0MTD25
Internal Part NumberEIS-MLF1608A1R0MTD25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
RoHS InformationSM0320102 Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, MLF
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating50mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Q @ Freq35 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant120MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLF1608A1R0MTD25
Related LinksMLF1608A, MLF1608A1R0MTD25 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLF1608A1R0MTD25 Details Description
Related parts for MLF1608A1R0MTD25
CAP CER 82PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 20POS W/KEY TIN datasheet.pdf
RELAY SAFETY 4PST 6A 60V datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC ADJ 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 34POS 2MM T/H datasheet.pdf
OVERLAY 15 BUTTON KEYPAD datasheet.pdf
CONN HOUSING 1CIRCUIT NYLON 6/6 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PST-NO 10A 125V datasheet.pdf