TDK Corporation MLF1608A3R9KTA00
MLF1608A3R9KTA00 picture photo
Mfg. Part Number
MLF1608A3R9KTA00
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 30MA 1.45 OHM
Datasheet Download
MLF1608A3R9KTA00.pdf
Availability of MLF1608A3R9KTA00
QUANTITY
MLF1608A3R9KTA00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLF1608A3R9KTA00
Internal Part NumberEIS-MLF1608A3R9KTA00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
RoHS InformationSM0320102 Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesMLF
Material - CoreFerrite
Inductance3.9µH
Tolerance±10%
Current Rating30mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.45 Ohm Max
Q @ Freq35 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant60MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLF1608A3R9KTA00
Related LinksMLF1608A, MLF1608A3R9KTA00 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLF1608A3R9KTA00 Details Description
Related parts for MLF1608A3R9KTA00
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 14TSSOP datasheet.pdf
DIODE GPP 1PH 4A 50V GPP GBU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
RS-100 AP;END SECTION P datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 13.5A 8.4 MOHM datasheet.pdf