TDK Corporation MLF1608DR10JT000
MLF1608DR10JT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLF1608DR10JT000
Brief Description
FIXED IND 100NH 200MA 350 MOHM
Datasheet Download
MLF1608DR10JT000.pdf
Availability of MLF1608DR10JT000
QUANTITY
MLF1608DR10JT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLF1608DR10JT000
Internal Part NumberEIS-MLF1608DR10JT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
RoHS InformationSM0320102 Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesMLF
Material - CoreFerrite
Inductance100nH
Tolerance±5%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)350 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant450MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLF1608DR10JT000
Related LinksMLF1608D, MLF1608DR10JT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLF1608DR10JT000 Details Description
Related parts for MLF1608DR10JT000
TERM BLOCK PLUG 5POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
JOYSTICK 9000 CONTACTLESS datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 1.02 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.81MM datasheet.pdf