TDK Corporation MLF1608E120MTD00
MLF1608E120MTD00 picture photo
Mfg. Part Number
MLF1608E120MTD00
Brief Description
FIXED IND 12UH 10MA 1.8 OHM SMD
Datasheet Download
MLF1608E120MTD00.pdf
Availability of MLF1608E120MTD00
QUANTITY
MLF1608E120MTD00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLF1608E120MTD00
Internal Part NumberEIS-MLF1608E120MTD00
FamilyFixed Inductors
SeriesMLF
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±20%
Current Rating10mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.8 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2MHz
Frequency - Self Resonant25MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.039" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLF1608E120MTD00
Related LinksMLF1608E, MLF1608E120MTD00 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLF1608E120MTD00 Details Description
Related parts for MLF1608E120MTD00
OSC XO 18.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
PNEUM SEQ END-BASE PAIR DIN FRNT datasheet.pdf
IC MICROCONTROLLER datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A 5TSOP datasheet.pdf
SCR FAST SW 400A 1000V TO-200AB datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT PIN datasheet.pdf