TDK Corporation MLF1608E5R6JT000
MLF1608E5R6JT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLF1608E5R6JT000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 15MA 1.1 OHM SMD
Datasheet Download
MLF1608E5R6JT000.pdf
Availability of MLF1608E5R6JT000
QUANTITY
MLF1608E5R6JT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLF1608E5R6JT000
Internal Part NumberEIS-MLF1608E5R6JT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
RoHS InformationSM0320102 Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±5%
Current Rating15mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.1 Ohm Max
Q @ Freq35 @ 4MHz
Frequency - Self Resonant45MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test4MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLF1608E5R6JT000
Related LinksMLF1608E, MLF1608E5R6JT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLF1608E5R6JT000 Details Description
Related parts for MLF1608E5R6JT000
CAP FILM 0.033UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 15 POS .256 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 80MHZ 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 330 OHM 9W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.8V SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RING TONGUE datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf