TDK Corporation MLF2012A2R7MT000
MLF2012A2R7MT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLF2012A2R7MT000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 50MA 550 MOHM
Datasheet Download
MLF2012A2R7MT000.pdf
Availability of MLF2012A2R7MT000
QUANTITY
MLF2012A2R7MT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLF2012A2R7MT000
Internal Part NumberEIS-MLF2012A2R7MT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLF
PackagingBulk
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±20%
Current Rating50mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)550 mOhm Max
Q @ Freq45 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant70MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.058" (1.45mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLF2012A2R7MT000
Related LinksMLF2012A, MLF2012A2R7MT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLF2012A2R7MT000 Details Description
Related parts for MLF2012A2R7MT000
RES SMD 56 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 2.2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 20W datasheet.pdf
RES 294K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.24 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SURFACE DISC TN 7"XNH A VFN datasheet.pdf
4 ROW VERT RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 39NF10% 630VDC RAD datasheet.pdf