TDK Corporation MLF2012E6R8KT000
MLF2012E6R8KT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLF2012E6R8KT000
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 15MA 650 MOHM
Datasheet Download
MLF2012E6R8KT000.pdf
Availability of MLF2012E6R8KT000
QUANTITY
MLF2012E6R8KT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLF2012E6R8KT000
Internal Part NumberEIS-MLF2012E6R8KT000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesMLF
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±10%
Current Rating15mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)650 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 4MHz
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test4MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLF2012E6R8KT000
Related LinksMLF2012E, MLF2012E6R8KT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLF2012E6R8KT000 Details Description
Related parts for MLF2012E6R8KT000
IC GATE AND 1CH 2-INP 5-DSBGA datasheet.pdf
CONN RECEPT 8POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS .100 DUAL SMD datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 220MA 4.3 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 270MA 4.44 OHM datasheet.pdf