Sumida Corporation CDR7D43MNNP-101NC
CDR7D43MNNP-101NC picture photo
Mfg. Part Number
CDR7D43MNNP-101NC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 550MA 455.8 MOHM
Datasheet Download
CDR7D43MNNP-101NC.pdf
Availability of CDR7D43MNNP-101NC
QUANTITY
CDR7D43MNNP-101NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR7D43MNNP-101NC
Internal Part NumberEIS-CDR7D43MNNP-101NC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDR7D43MN
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±25%
Current Rating550mA
Current - Saturation1.25A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)455.8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)