TDK Corporation MLG0402Q1N1ST000
MLG0402Q1N1ST000 picture photo
Mfg. Part Number
MLG0402Q1N1ST000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.1NH 250MA 500 MOHM
Datasheet Download
MLG0402Q1N1ST000.pdf
Availability of MLG0402Q1N1ST000
QUANTITY
MLG0402Q1N1ST000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG0402Q1N1ST000
Internal Part NumberEIS-MLG0402Q1N1ST000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLG-Q
PackagingCut Tape (CT)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance1.1nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating250mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Q @ Freq2 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant10GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)0.009" (0.22mm)
Supplier Device Package01005 (0402 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG0402Q1N1ST000
Related LinksMLG0402Q, MLG0402Q1N1ST000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG0402Q1N1ST000 Details Description
Related parts for MLG0402Q1N1ST000
IC MOSFET DRVR HI/LO SIDE 14-DIP datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CABLE/PCB EQUALIZER 16-VQFN datasheet.pdf
6048 APPLIANCE INLET 15A 70C datasheet.pdf
INSERT FEMALE 32POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
GLZ GLOBAL LIMIT SW TOP PLUNGER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 2.5MM datasheet.pdf
MINIFIT JR RA DRPEGS TIN GLOWWIR datasheet.pdf
BRIDGE RECT 3A 600V PCB datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf