TDK Corporation MLG0402Q2N2CT000
MLG0402Q2N2CT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLG0402Q2N2CT000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2NH 200MA 800 MOHM
Datasheet Download
MLG0402Q2N2CT000.pdf
Availability of MLG0402Q2N2CT000
QUANTITY
MLG0402Q2N2CT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG0402Q2N2CT000
Internal Part NumberEIS-MLG0402Q2N2CT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLG-Q
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance2.2nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)800 mOhm Max
Q @ Freq2 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant8GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)0.009" (0.22mm)
Supplier Device Package01005 (0402 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG0402Q2N2CT000
Related LinksMLG0402Q, MLG0402Q2N2CT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG0402Q2N2CT000 Details Description
Related parts for MLG0402Q2N2CT000
FIXED IND 17.5NH 3A SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.8PF 100V P2H 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .051M 15POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 20MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 4.7KOHM 0.01% 1/10W 0805 datasheet.pdf